Jak zacząć szyć? Czy to aż takie trudne?

list In: Wszystko co jest związane z szyciem :) On: favorite Hit: 5155

Zdaje się, że moda na szycie w domu wróciła i coraz więcej osób zaczęło interesować się krawiectwem. Nic dziwnego — to doskonały sposób na relaks, a nawet zarabianie pieniędzy. Czy dobre chęci wystarczą, aby tworzyć dzieła sztuki? Początki mogą być trudne, ale dobra maszyna i podstawowe umiejętności powinny wystarczyć, aby zacząć realizować pierwsze, nieskomplikowane projekty krawieckie.

Osoby, które chcą zacząć krawiecką przygodę stają przed dylematami — jaką maszynę wybrać i gdzie nauczyć się fachu? Niektórzy mają to szczęście, że zarówno sprzęt, jak i wiedzę dziedziczą po mamie czy babci. Wiele osób decyduje się jednak zacząć szyć "od zera". Potrzebują wówczas solidnego wsparcia w postaci dobrej maszyny. Do wyboru pozostają urządzenia:

  • mechaniczne — klasyczne, proste w obsłudze, a zarazem najtańsze na rynku. Dobre na początek, gdy stawia się pierwsze krawieckie kroki,
  • elektroniczne — bardziej zaawansowane urządzenia, które są intuicyjne w obsłudze i mają wiele przydatnych funkcji, np. pamięć sekwencji ściegów i liter.Możemy wyszywać napisy i personalizować swoja pracę. Ich praca nie wymaga też korzystania z regulatora obrotów.

Obok maszyn do szycia osoby interesujące się krawiectwem mogą wybrać:

  • hafciarki — wykorzystywane w domu lub przemyśle, doskonałe do haftowania zdjęć, logo  lub napisów na materiale,
  • owerloki — nie zastąpią maszyny do szycia, ale będą jej doskonałym uzupełnieniem. Pozwalają perfekcyjnie w jednej operacji precyzyjnie obciąć  i wyrównać brzegi materiałów, a następnie je połączyć mocnym 4 czy 5 nitkowym ściegiem.

Wybór przyborów i tkanin

Talent i pęd do wiedzy nie wystarczą, aby stać się dobrym krawcem. Bardzo ważnym składnikiem jest dobra maszyna. Pracujemy z różnymi materiałami. Niektóre są trudne w szyciu. Szyjemy więc materiały  elastyczne, cienkie które maja tendencję do ściągania czy marszczenia. Z profesjonalnym owerlokiem 3-,4- lub 5- nitkowym doskonale poradzisz sobie nawet z problematycznym materiałem, ponieważ urządzenie ma regulację transportu różnicowego, długości ściegu czy szerokości cięcia (np. Coverlock Pfaff model 3.0). Jeśli posiadasz maszynę dobrej jakości łatwiej będziesz tworzył wybierając nawet trudne tkaniny. Pamiętajmy, że szycie ma być także przyjemnością! 

Podobnie przy zakupie akcesoriów. Często te najlepsze skracają i ułatwiają czas wykonania  – danej czynności. Wszycie  gumki czy lamowanie materiału stanie się prostsze. Zwracaj uwagę na to, czy są kompatybilne z Twoją maszyną.

Skąd czerpać wiedzę?

Dawniej wiedza na temat tajników krawiectwa była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj wiele zdolnych osób nadal bazuje na sekretach podpatrzonych w pracowniach mam czy babć. Jednak powszechny dostęp do mediów elektronicznych oraz popularyzacja krawiectwa sprawiają, że w Internecie nie brak tutoriali i kursów online. To zazwyczaj najwygodniejszy sposób, aby w zaciszu własnego domu szlifować technikę szycia. Wiele maszyn Husqvarna oraz Pfaff ma wbudowane tutoriale. Wystarczy jeden dotyk i możemy korzystać lekcji w postaci filmów i grafik.

Równie pomocne nie tylko w początkowej, ale też w bardziej zaawansowanej fazie mogą okazać się intuicyjne maszyny do szycia. Skomputeryzowane, elektryczne modele takie jak Husqvarna Opal 690Q czy Pfaff Expression 720 posiadają szereg funkcji ułatwiających naukę i szlifowanie umiejętności. Wśród nich np. specjalne czujniki pomagające przy szyciu, ekskluzywne systemy sensorów czy automatyczne ustawienia najlepszych parametrów ściegu.

Pasja i przyjemność

Zdobywanie wiedzy jest przyjemnością, ale dopiero zamiana teorii w praktykę pozwala czerpać satysfakcję ze zrealizowanych projektów krawieckich. Dla wielu osób szycie jest źródłem radości, a regularny stukot maszyny — kojącą melodią. Czy przy szyciu rzeczywiście można się zrelaksować? Oczywiście, zwłaszcza, jeśli pracujesz na inteligentnym sprzęcie z automatycznym obcinaniem nici (PFAFF QUILT AMBITION 630) czy wbudowaną ponad setką ściegów (PFAFF AMBITION 610). Coraz więcej współczesnych maszyn projektowanych jest w taki sposób, aby wesprzeć pracę krawca, czyniąc ją przyjemną i efektywną.

Hobbystycznie czy profesjonalnie?

Trudno ukryć krawiecki talent przed światem. Wiele osób, które zaczęły swoją przygodę z szyciem z pasji, z czasem zamieniły ją w sposób na życie. Zazwyczaj wieści o zdolnej krawcowej z okolicy szybko się rozchodzą, a ona sama dostaje kolejne zlecenia. Czasem są to wyłącznie przeróbki, zwężanie, naprawa ubrań, wszywanie zamków, niekiedy większe zlecenia związane z szyciem odzieży. W zależności od tego, czy zamierzasz szyć amatorsko, czy raczej spróbować zarabiać na swoim hobby, musisz dopasować typ maszyny.

Do użytku domowego (przynajmniej na początku) wystarczą klasyczne urządzenia mechaniczne. Z czasem proste urządzenie będziesz mogła zamienić na sprzęt z wyższej półki, który otworzy przed Tobą nowe horyzonty. Ceny maszyn elektrycznych i komputerowych zazwyczaj są trochę wyższe. Inwestycja taka się opłaca, zwłaszcza, jeśli myślisz o szyciu zarobkowym, na większą skalę.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password