Maszynę do szycia kupujesz raz na kilka lat. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą początkującą, która dopiero uczy się obsługi urządzenia, powinnaś wybrać sprzęt kierując się jego możliwościami i funkcjami. Choć oczywiście modele wyposażone w funkcje elektroniczne mogą wesprzeć wiele Twoich krawieckich działań, to w praktyce, przynajmniej początkujący, nie skorzysta z nich w pełni. Podstawowe maszyny dzisiaj mają jednak szereg udogodnień, takich jak regulacja prędkości szycia czy nawlekacz igły, które na pewno poprawią komfort Twojej pracy.

Jaka maszyny do szycia ? Mechaniczna czy elektroniczna (komputerowa) ?

Główny dylemat kupujących polega na tym, jaki rodzaj sterowania wybrać. Dostępne obecnie na rynku maszyny można bowiem podzielić na dwie grupy:

  • maszyny mechaniczne,
  • maszyny elektroniczne,

Sama kategoryzacja sugeruje, że w sprzedaży są urządzenia obsługiwane tradycyjnie (manualnie) oraz takie, których praca wspierana jest, czasem naprawdę zaawansowaną elektroniką. Na tym etapie zazwyczaj musisz już określić swój budżet, ponieważ różnice cenowe między maszynami podstawowymi, a tymi z wbudowaną pamięcią mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Początkujący zazwyczaj decydują się na tańsze modele, ponieważ na starcie korzystają głównie z podstawowych funkcji, bazując na niewielkiej ilości ściegów. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z maszyną do szycia, postaw na klasyczny model mechaniczny. W przedziale do 1000zł znajdziesz naprawdę dobry sprzęt, który pozwoli Ci zrealizować wiele krawieckich projektów, w tym produkty takich renomowanych marek jak Husqvarna, Pfaff czy Redstar.

Maszyny do szycia dla początkujących

Maszyny do szycia dla początkujących to rozbudowana oferta propozycji mechanicznych. Wśród tańszych modeli znajdziesz również takie, wyposażone w komputerowe funkcje, ale pamiętaj, że im więcej opcji zaawansowanych, tym wyższa cena urządzenia.

Dla początkujących najważniejsza jest:

  • możliwość wyboru spośród kilku programów (ściegów) — najważniejsze i podstawowe to ścieg prosty, elastyczny i do obrzucania,
  • regulacja położenia igły,
  • regulacja parametrów ściegów — najlepiej, kiedy płynnie możesz regulować szerokość i gęstość ściegu.

Pomijając kwestie finansowe zastanów się nad tym, czego naprawdę oczekujesz od maszyny. Jeśli cenisz sobie niebanalne i oryginalne wzornictwo, masz głowę pełną pomysłów, które chcesz realizować z pomocą swojej maszyny, możesz wybrać model wyposażony w większą ilość różnorodnych ściegów. Oznacza to zwiększenie budżetu i nabycie maszyny komputerowej. Nie jest to zły wybór dla początkujących — wielu ceni sobie możliwość korzystania z chwytacza rotacyjnego, sugestii dotyczących ustawienia optymalnych parametrów pracy, automatycznego ryglowania oraz pozycjonowania igły. Wszystkie te elementy, podobnie jak automatyczne obszywanie dziurek, regulowany docisk stopki, a nawet wbudowana czcionka do wyszywania uczynią pracę na maszynie szybszą i bardziej przyjemną.

Na starcie przygody z szyciem potrzebujesz podstawowych funkcji, które zapewnią Ci tradycyjne maszyny mechaniczne. Z czasem możesz wymienić je na nowsze, bardziej zaawansowane, a zarazem intuicyjne modele komputerowe. Niektórzy decydują się kupić maszynę komputerową już na początku krawieckiej działalności, aby móc realizować więcej ciekawych projektów. I ostatnia bardzo ważna rzecz: bezpieczeństwo. Wybieramy produkty o długiej gwarancji w systemie „drzwi do drzwi”! Taką gwarantuje np. marka Husqvarna, Pfaff.