Wielu początkujących amatorów szycia zastanawia się, w jaki sprzęt zainwestować na start. Czy potrzebna maszyna elektroniczna, która – choć droższa – ma sporo funkcji ułatwiających pracę? Czy raczej wystarczające będzie tańsze, mechaniczne, lecz mniej intuicyjne w obsłudze urządzenie? Sporo zależy od Twoich oczekiwań i, oczywiście, budżetu.

Dlaczego warto zainwestować we własną maszynę?

Posiadanie własnej maszyny to dla wielu osób okazja do realizacji pasji czy kontynuacji rodzinnych tradycji. Bez względu na to, czy dopiero poznajesz krawieckie tajniki czy wiedza na temat szycia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, zakup pierwszej własnej maszyny wzbudza wiele emocji. To ważna decyzja, od której zależy komfort Twojej pracy i ilość nowych możliwości. Własny sprzęt da Ci niepowtarzalną okazję do realizowania autorskich projektów, tworzenia pamiątek czy prezentów dla bliskich, a także dekoracji tekstylnych. Kto wie, może z czasem pasja stanie się sposobem na życie?

Wybieramy pierwszą maszynę

Głównym kryterium, według którego dzielimy maszyny do szycia jest sposób ich sterowania. Podstawowy podział obejmuje urządzenia:

  • mechaniczne — sterowane klasycznie, manualnie. Doskonale dla początkujących oraz osób, które stronią od nowinek technicznych,
  • elektroniczne — wspierające procesy szycia, dzięki opcji zapamiętywania ściegów i ich sekwencji i obecności innych funkcji,
  • przemysłowe — dedykowane zakładom krawieckim.

Obecnie największą popularnością cieszą się maszyny elektroniczne, które często sterowane są w sposób dotykowy z pomocą ekranu. Ich najważniejszą zaletą jest obecność:

  • podstawowych ściegów — prosty, zygzak, overlock, elastyczny, kryty,
  • akcesoriów — stopki, igły, środki do konserwacji urządzenia, itp.
  • funkcji szycia wstecz, czyli wzmacniania szwów,
  • regulatora naprężenia nici, szerokości szwu, siły docisku, a więc elementów, które mają wpływ na komfort i rezultaty pracy,
  • opcji zmiany położenia igły względem otworu w stopce.

Rozstrzygającym argumentem dla wielu jest cena. Sprzęt do szycia, podobnie jak samochody czy sprzęty elektroniczne, dostępne są w kilku opcjach cenowych. Te najtańsze mechaniczne kupisz już za 400-500 zł. Maszyny z wyświetlaczem elektronicznym możemy kupić w przedziale cenowym od 1400 zł do 2400 zł. Najdroższe maszyny mające 200 -300 rodzajów ściegów ,ekran dotykowy i wiele funkcji pomagających przy szyciu ( np. poradnik szycia ) są w cenie od 3000 zł. Jak widzisz różnice w cenach są zatem ogromne.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, czy szycie będzie Twoją pasją na dłużej i czy przyniesie Ci finansowe zyski możesz zacząć od zakupu urządzenia z średniej półki. Wraz z rozwojem umiejętności zapewne najdzie Cię ochota na wymianę maszyny na bardziej zaawansowaną. Wtedy też rozważysz propozycje zakupy droższej maszyny.